O MnĚMartin Bitman

Jsem pětatřicetiletý fotograf a cestovatel. K cestování mě přivedli rodiče, se kterými jsem procestoval nejrůznější země Evropy. Jako teenager jsem snil o velkých cestách, ale dlouho neměl odvahu udělat první krok. Teprve vážná nemoc mě nakopla k činům a i díky babiččině mottu "Dej každému dni příležitost, aby se stal tím nejkrásnějším dnem v tvém životě."(Mark Twain) jsem si začal své sny plnit.


Od roku 2007 jsem podnikl přes šestnáct velkých expedic do více než padesáti zemí a navštívil odlehlá, nepopulární a často nebezpečná místa světa - mmj. Sýrii, Line of control, Pamir highway, Aralské moře, Sarezské jezero, Kamčatku, Kavkaz, Syrsko-Iráckou hranic, provincii Baluchestán, Pakistán, afghánskou hranici nebo indický stát Jammu a Kashmir. Na svých expedicích jsem podnikl nespočetné množství treků s pětadvacetikilovým batohem na zádech do výšek přes pět tisíc metrů nad mořem. To vše bez nosičů, agentur nebo průvodců.


Mnohokrát jsem čelil závažným problémům - hemoragické horečce dengue, výškové nemoci, zemětřesení na vrcholu aktivní indonéské sopky, otravě vody, choleře v Indii, hrozilo mu vyhoštění z Nepálu, Indonésie či Kazachstánu, byl zadržen zásahovou jednotkou v Jordánsku, přežil "jízdu smrti v pětitisícových horách Kashmiru", setkání s medvědem kamčatským, cestu smrti na cestě Gilgit-Skardu (Pakistán), vyhrožování nepálské mafie, strávil dva dny na skále Sarezu i několik dní na JIP v Jakartě, nebo se potýkal s běžnými problémy - ukradený pas, ztracený batoh, odcizené peníze, rozbitý fotoaparát, zmeškaný vlak.


Expedice mi daly více, než všechny střední a vysoké školy dohromady. Věřím, že jsem začal být fyzicky i psychicky odolnější a získal nádherné zážitky, větší všeobecný rozhled i přátele na život a na smrt.


Abych se o své zážitky a zkušenosti podělil, pořádám po návratu soukromé i veřejné přednášky na nejrůznějších místech, připravuji pohlednice, kalendáře, fotopublikace nebo krátká amatérská videa.


Z praktických důvodu fotím na cestách digitální zrcadlovkou Nikon D610 (objektiv Nikkor 24-70/f2.8) a v poslední dvou letech propadl i kouzlu klasické středformoátové fotografie (Bronica Sq-Ai, Zenzanon PE 50mm/f2.8).


Pokud nejsem zrovna na cestách, vyskytuji se v Praze.